SARTŲ REGIONINIS PARKAS

dizaino elementas

Parkas įsteigtas 1992 metais, kurio tikslas – išsaugoti unikalioje dubaklonių sankirtoje susiformavusį Sartų ežero kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes.

Įsikūręs šiaurės rytų Lietuvoje, Rokiškio ir Zarasų rajonuose, parko plotas siekia 4786 ha, iš kurių 29 % sudaro trys dideli miškų masyvai, o 17% – net dvidešimt devyni ežerai. Didžiausias jų, ypač vertingas ir Lietuvoje gerai žinomas, Sartų ežeras, kurio pakrantėje ir yra įsikūrusi mūsų sodyba „Žiogelis“.

Tai ketvirtasis pagal dydį, tačiau ilgiausią 79 km ilgio kranto liniją turintis ežeras Lietuvoje. Sakoma, kad iš paukščio skrydžio ežero forma yra panaši į išsišakojusį medį, su aštuoniomis stambiomis atšakomis ir jų tęsiniuose esančiomis protakomis. Per ežerą teka viena švariausių upių Lietuvoje – Šventosios upė.

Giliausios Sartų ežero vietos siekia 22 m, o aukščiausi krantai kyla iki 30 m aukščio. Ežere gausu įlankų, pusiasalių ir yra net šešios salos, kurių bendras plotas sudaro 13,2 ha. Vieną iš jų, Dumblynės salą, archeologai įvardija kaip kelių laikotarpių archiologijos paminklą. Čia iki šiol dar randami žalvario amžiaus žmonių daiktai. Sartų ežeras Lietuvoje yra gerai žinomas ir dėl kasmet čia vykstančių žiemos žirgų lenktynių, organizuojamų nuo 1865 m.

Sartų regioninis parkas yra išskirtinis tuo, kad į jo teritoriją patenka dešimt draustinių ir vienas rezervatas. Apsilankydami čia, ne tik susipažinsite su Lietuvos istorija ir kultūra, dėl, čia esamų lankytinų kultūros paveldo objektų, tačiau kartu atrasite ir pažinsite unikalų Lietuvos gamtos grožį. Pietinėje ežero dalyje galima aplankyti prie rytinės ežero atšakos esančius regioninio parko piliakalnius. O ypač įdomų kalvotą ir daubotą centrinės, ir rytinės parko dalies kraštovaizdį galima apžvelgti iš mūsų sodybos teritorijoje esančio Sartų apžvalgos bokšto, kurio aukštis siekia 35 metrus.

Norėdami sužinoti daugiau informacijos apie Sartų regioninio parko lankytinus objektus, apsilankykite specialioje svetainėje: http://www.sartai.info/